porno
Gündem

Yılın 8 Önemli Siber Hack ve Sızma Olayı 2016

Mirai ile yapılan DDOS Attack saldırısıyla internet felç oldu 

Mirai isimli bir zararlı yazılımı kullanan siber saldırganlar DDOS Attack adı verilen saldırı yöntemini kullanarak Amerik  başta olmak üzere tüm dünyada internet hızını ve kullanılabilirliini felç ettiler.

Bu saldırıda bilgisayarlar ve mobil cihazlar degil,bunların yanında internet bağlantısı bulunan  akıllı beyaz eşyalar gibi da kullanıldı. Bu cihazlar kullanılarak yaratılan aşırı yoğun veri trafiğiyle birçok internet sitesi ve web hizmetinin altyapısı kilitlendi.

San Bernardino Saldırganı ve iPhone

San Bernardino’da bir terörist, 14 kişiyi öldürdü ve 22 kişiyi yaralamıştı.FBI,saldırganın iPhone akıllı telefonunda başka bir saldırı ile ilgili ipuçlarının olup olmadığını öğrenmek istedi. Apple’a telefonlarına bir malware bulaştırması için baskı yaptı. Apple bunu kabul etmedi.Bunun üzerine İsrailli bir firma iPhone’u kırdı. FBI  artık baskı yapmayı bırakmıştı.

Kredi Kartı Şifrelerinin Çalınması

Newcastle Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı Kredi kartınızın bilgi güvenliği sandığınız kadar yüksek olmadığını ortaya çıkardı. Hackerların “dağıtık tahmin” yöntemi ile bilgilerinizi bazı programlara tahmin ettirebildiğini ortaya çıkardı.

Yahoo’ya yapılan sızma

Yahoo ile ilgili eylülde 500 milyon kullanıcının bilgisinin çalındığı ortaya çıktı.Dünyadaki en büyük veri hırsızlığı olarak tarihe geçti.Dünyadaki en büyük veri hırsızlığı olarak nitelendirilen olay 2014’te gerçekleşti fakat 2016’da duyuldu.

SWIFT Hack Saldırısı! 81 milyon dolarlık Vurgun!

Uluslararası Bankalar ve Finansal Telekomünikasyon Güvenlik Servisi olan SWIFT Finans sektörü tarafından yoğunlukla kullanılan SWIFT sistemine yapılan saldırı da 2016 yılının en önemli siber saldırılarından birisi.

Şubat ayında Bangladeş’teki bir bankanın zayıf güvenlik sisteminden SWIFT”te sızan hackerler, 81 milyon doları kendi hesaplarına transfer ettiler.

Rampant Ransomware ve Cerber Virüsü

Rampant Ransomware ve Cerber Virüsü, 2016 da en çok sıkıntı çıkaran  virüsler. Telefonunuzu veya bilgisayarınızı kilitliyor ve sizden para yatırmanızı istiyor. Parayı yatırsanız da yatırmasanız da, sonunda dosyalarınızı siliyor.Rezil birşey…

DNC Hack

Bilişim firmaları,2016 yılında tarihte ilk defa ABD başkanlık seçimlerine müdahale etti. Wikileaks, 2016’nın Temmuz ayında 20.000’li rakamda e-postanın, onlarca DNC (Demokratik Ulusal Kongre) personelinin olduğunu ortaya çıkardı.

NSA Hacklendi!

2016’nın ağustosunda, Shadow Brokers isimli bir grup, Equation Group isimli bir siber casus takımından aldıkları yazılımlarla NSA‘yı yani ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nı  hackledi.

Harun Yıldız

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın