porno
Gündem

Yeni web teknolojileri 2016-2017

Merhabalar Teknoloji severler,

2016 da kullanıma başlayıp 2017 yıllarında trend olmaya aday bir kaç özelliği sizlerle paylaşmak istiyorum. Web yazılım dünyasını ilgilendiren bu konuya aslında kullanıcılarında dikkatini çekmekte yarar var çünkü yapılan her güzel özellik aslında kullanıcılara yönelik düzenlemeler.

1. Tam Ekran yapma
Bu özellik şu an bir kaç admin panelinde kullanılıyor genelde bootstrap ile geliştirilen admin temalarında daha çok kullanılıyor. Yakında en çok vakit geçirdiğimiz sitelere gelmesi kaçınılmaz değil.

2. İki kademeli üye girişi
Bu özellik kullanıcıları aslında rahatsız etsene güvenlik için çok güzel bir özellik aslında tabi sadece bunu yazılımcılar anlayacak diye düşünüyorum. Peki nedir bu iki kademeli üye girişi.

Google bu sisteme çok önceden geçti. Bugünde hotmailin geçtiğini gördüm.

Giriş yapmak istediğiniz ilk olarak kullanıcı adı soruyor ve ileri dediğinizde şifrenizi soruyor ve sonra giriş yapıyorsunuz. Peki nasıl güvenlik sağlanıyor. CURL kullananlar bilirler bir siteye giriş yapmak için form elemanlarının name paremetresindeki değeri alıp bunlara gereken kullanıcı ve şifreyi girip POST ederler ve bunu tek sorguda yapıp yolladığı urlden yanıt bekler ve genelde bilgiler doğru ise giriş yapılır ve ona göre html çıktısı gelir. Burada ise böyle bir durum yok kullanıcı adı ve şifre teker teker girildiği için arada en az 1-2 sn en çok 1dk aralık olması gerekiyor ve html içerisinde DOM’a rast gele gelen bir token inputuda var. Saniye ve tokeni tutturursanız giriş yapma şansınız var ama biraz zor tabi 🙂

3. Sesli uyarılar
Aslında bu özelliği Facebook’dan zaten biliyorsunuz herhangi bir bildirim veya mesaj olayında ses ile uyarı veriyor işte bu işlem 2017’de daha da artacak gibi 2000’li yıllardaki flashlardaki sesli butonlar html5 ile geri dönüyor diyebiliriz.

4. Mouse Tepkileri
Şu an en kararsız kalının bir özellik bu sanırım çünkü kullanıcıyı rahatsız mı eder yoksa daha iyi mi sonuç alınır bilmiyorum ama bence çok güzel bir özellik. Özellik şöyle mesela bir iletişim formu doldurdunuz ve gönder butonuna bastınız bilgiler yanlış ise mouse imleci bir animasyon ile çarpı olup veya sağa sola hayır der gibi sallanıp tepki veriyor ama işte millet uzun süredir formun altındaki uyarıya alıştığı için mouseye bakar mı orası meçhul.

5. Mouse sağ tık yeni menü özelliği
Çoook uzun bir zamandır bu özellik var ama sadece belli firmalar kullanıyor. Örneğin hotmailde gelen kutusuna sağ tıkladığınız özel bir menü açılıyor ve gelen kutusunu boşalt diyebiliyorsunuz. İşte bu özellik 2017 de özel bir menü ile gelebilir. Mouse sağ tık menü özelliği zaten javascript ile yapılabilen bir işlem ama kullanın kişi sayısı çok az.

Hasan Yüksektepe

Yapay zeka ve bilgisayar düşkünü.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın