porno
Gündem Yazılım

Yeni Rus İcadı Bilgisayar Virüsü: CERBER

Computer virus.

Bilgisayarınıza bulaştığı an itibariyle tamamen kullanılmaz hale getiren ve hatta sizden fidye bile talep edebilen yeni bir virüs geçtiğimiz hafta yayılmaya başladı.Bu virüsün adı Cerber ve bir kaç adımda bilgisayarınızı kullanılmaz hale getirirken sizden bilgisayarınızın düzelmesi için fidye talep ediyor. Eğer bu ödemeyi yapmazsanız bilgisayarınızdaki dosyalarınıza erişebilmeniz mümkün olmuyor.Bu virüsünün en dikkat çeken özelliğinden bir tanesi de sizinle konuşabiliyor olması. Virüs bu işi “text to speech” yöntemini kullanarak yapıyor. Bu yöntem kullanılarak virüs tarafından bilgisayarınıza yerleştirilen metinler seslendiriliyor.Cerber nasıl dağıtılıyor?

Cerber ilk olarak Rus kodçular tarafından bulundu veya yazıldı.Sonrasında yer altı forumlarında dağıtılmaya başlanmış. Hackerlar bu virüsü spam veya sanal dolandırıcılık yoluyla kullanıcıların bilgisayarlarına bulaştırabiliyorlar. Virüsün Rusya ve eskiden Sovyetler Birliği’ne dahil olan ülkelerde etkisiz olacak şekilde tasarlanmış olması ise bir başka dikkat çeken nokta.Burda da yer bulma veya konuma bulma özelliğini kullanıyorlar. Hackerlar bu virüs yoluyla haksız fidye kazanırken kodçular da fidyeden bir miktar pay alıyorlar.

Cerber bilgisayarınızı nasıl kullanılmaz neler yapıyor?

Cerber bilgisayarınıza bulaştıktan sonra dosyalarınızı AES şifreleme yöntemiyle kriptoluyor. Bu şifreleme işlemi gerçekleşmeden önce ilk olarak size sahte bir hata mesajı gösteriliyor ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerektiği söyleniyor. Daha sonra bilgisayarınızı bu sahte uyarıya kanarak yeniden başlattığınızda bilgisayarınızın ağ desteğiyle güvenli modda açıldığına tanık oluyorsunuz. Bundan sonra ise bilgisayarınız normal bir şekilde tekrar yeniden başlatılıyor ve işletim sisteminiz açıldığında şifreleme işlemi başlıyor. Virüs 380 farklı dosya türünü etkiliyor ve bu dosyaların adları değiştirilerek sonlarına .cerber uzantısı ekleniyor.

Virüsün bulaştığı klasörlere txt, html ve vbs formatlarında 3 not ekleniyor. Bu dosyalardan vbs formatlı olan açtığınızda bu fidye yazımının mesajı text to speech yöntemiyle seslendiriliyor.

Cerber sizden ne talep ediyor?

Cerber bulaştığı bilgisayarların kullanıcılarından ilk aşamada 1.24 Bitcoin talebinde bulunuyor.Bu yaklaşık 520 dolara denk geliyor. llk hafta bu ücretsiz daha sonra ödemediğiniz takdirde bu rakam katlanıyor.Diyelim ki ödemek kurtulmak istiyorsunuz.Ama malesef yine bir risk var.Çünkü kullanıcılardan bu ödemeyi bir yer altı ödeme sitesi üzerinden ödemeleri isteniyor. Yani ödeme güvenliğiniz de söz konusu değil.

Cerber’den korunmak için ne yapmalı?

-Herşeyin öncesinde bir anti-virüs yazılımız full ve güncel olsun.

-bilmediğiniz internet sitelerini ziyaret etmiyorsunuz.

-spam mesajları incelemiyorsunuz ve size gönderilen e-postalardaki veya internet siteleri üzerindeki şüpheli bağlantılara tıklamıyorsunuz.

Harun Yıldız

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın