porno
Gündem

Tom Clancy’s “THE DİVİSİON” Geliyor!

The Division, veya tam adıyla Tom Clancy’s The Division bir rol yapma oyunudur. Oyunun çıkış tarihi 8 Mart 2016’dır.

the-divison

Oyunun konusu, Black Friday’de para yoluyla yayılan bir virüsün bir süre sonra bütün New York’u sarmasıyla şehrin karantina altına alınmasıdır. Virüsün bulaşmaması için şehrin dışına bütün ulaşımlar kapatılır ve yardım gelmesi beklenilir. Şehirdeki halkın büyük bir kısmı ayaklanmaya başlar ve herkes eline silah alır. Şehri savunan polis, asker gibi bütün kuvvetler düşer ve dışarıdan bu iş için özel bir birlik desteğe gelir. Oyuncu bu birliğin ajanlarından biridir ve amaç insanlıktan ne kalmışsa korumaktır. Karakterimiz Manhattan’a gönderilir ve operasyon için bir merkez oluşturmaya başlar. Başka ajanlarla (gerçek oyuncularla) görevlere çıkarak buradaki merkezi güçlendirir ve hastalığa bir çare ararken aynı zamanda isyancı güçlerle çarpışır.

Manhattan’da bulunan gerçek yapılar oyunda bulunmaktadır. Karşılaşacağımız düşmanlar sokak çeteleri, hapishane kaçakları, virüsün etkisiyle deliye dönmüş ve virüsü temizlemenin onların görevi olduğuna inanan eski itfaiyeciler, şehirdeki şirketlerin kiraladığı ve daha sonra da şehirde terk edilmiş sinirli eski askerler. Ancak bunların en önemlisi de gerçek oyunculardır.

Gerçek oyuncular olmayan düşmanlar, Dark Zone harici bölgelerde bulunurlar. Gerçek insanlarla sadece Dark Zone’da çarpışabilirsiniz. Veya birlik olabilirsiniz. Peki nedir bu Dark Zone? Dark Zone, virüsün en yoğun olduğu bölgelerdir ve şehir içinde 6 tanedirler. İçeri girdiğinizde karşılaşacağınız düşmanlar oldukça zorludurlar ama sizin kazanacağınız ödül de alacağınız riske değerdir. Şehri terk etmekte olan askeriye ve polis teşkilatı geride değerli ekipman bırakırlar. Dark Zonelarda efsanevi (sarı renkte) olan ekipmanlarla karşılaşabilirsiniz.

tom-clancys-the-division the-division-2

Dark Zone’un işleyişi normal bölgeden farklıdır. İçeride gerçek oyuncularla da karşılaşırsınız. Onlarla grup kurma seçeneğiniz vardır. İsmi ve can barı beyaz olan oyuncular, o bölgede “masum” gerçek oyuncuları katletmemiş olanlardır. Bu oyunculara saldırırsanız “haydut” olursunuz ve Dark Zone’da sizi diğer oyuncular nerede olursanız olun görürler. İsminiz ve can barınız kırmızı olur, başka beyaz isim ve bara sahip oyuncular size saldırırsa haydut olmazlar ama siz onlara saldırırsanız olurlar. Haydut biri başka bir hayduta saldırırsa haydutluğuna birşey katmaz. Haydutluktan kurtulmak için ya ölmeniz gerek, ya da öldürdüğünüz adam sayısına göre başınıza konulan haydutluk süresinin geçmesi gerek.Dark Zone’da bir eşyayı düşürürseniz anında giyemezsiniz. Dark Zone içinde bulunan birkaç helikopter noktasından helikopter çağırmalı, gelene kadar beklemeli, geldikten sonra ganimetinizi helikoptere teslim etmelisiniz ve en son da bankaya uğrayarak onları çantanıza dahil etmelisiniz. Helikoptere teslim etmediğiniz bütün eşyalarınız, başka bir oyuncu tarafından ölürseniz yere düşer ve bu oyuncular sizin ganimetinizi toplayabilir.
Dark Zone içinde bir düşman öldürürseniz normal seviyeniz değil, Dark Zone seviyeniz artar. Peki nedir bu Dark Zone seviyesi? Dark Zone içinde haydut, NPC öldürürseniz veya haydut olup haydutluk sürenizin bitmesini beklerseniz bir miktar Dark Zone parası ve seviyesi alırsınız. Bunlarla Dark Zone’da belli bölgelerdeki NPC’lerden kaliteli eşyalar alabilirsiniz. Bu eşyaları aldığınız an giyebilirsiniz ve düşmezler. Dark Zone’da ganimet düşürmenin bir yolu da oraya özel kutuları açmaktır. Kutuları açmak için Dark Zone anahtarları gerekir ve anahtar sahibi olmak için ya gerçek bir oyuncuyu öldürerek ele geçireceksiniz ya da öldürdüğünüz bir NPC’den alacaksınız. Bu kutulardan çıkan eşyaları da yine helikoptere teslim etmeniz gerek.

Tom-Clancy-s-The-Division- the-division-4

Oyunda karakterin 3 özelliği bulunur. Stamina (karakterinizin canı), DPS (silahınızla vurduğunuz hasar) ve Skill Power (yeteneklerinizle vurduğunuz hasar veya heal). Bunları giydiğiniz eşyalarla arttırabilirsiniz. Eşya kalitesi ise en kötüten en iyiye şöyle: Beyaz->Yeşil->Mavi->Mor->Sarı. Yani en kaliteli eşyalar sarı, en kalitesizler beyazdır. Ama bir eşya sarı diye, mor bir eşyadan iyi olacak diye birşey yoktur.

Karakterinizin giysileri ve silahlarının yanı sıra geliştirici eşyalar da bulunur. Bunları silahınıza koyarsanız DPS, Skill Power veya Stamina’nız artar.

Silah çeşitleri Shotgun(pompalı), Carbine(taramalı), Marksman(keskin nişancı tüfeği) ve Pistol (tabanca)’dır. Pompalı tüfekler yakından çok büyük hasarlar verirlerken, uzaktan az hasar verirler ve mermi kapasiteleri azdır. Keskin nişancı tüfekleri çok uzun mesafelerde büyük hasarlar verirken mermi koyma süresi uzundur. Taramalı tüfekler orta seviyede menzil için idealdir ve hızlı atış yaparlar. Tabancalar da orta seviye için idealdir ve mermileri sınırsızdır. Yani bütün silahlarınızın mermisi bitse bile tabancanızda her zaman mermi bulunur.

Oyunda karakterinizin özel yetenekleri var. 3 ayrı yetenek ağacına ayrılmış bu yeteneklerin amaçları da karakterinizin rolüne göre değişiyor. Arkadaşlarınıza destek ve can vermeniz için bir yetenek ağacı, robot ve mekanik teçhizatlardan yardım alabileceğiniz bir ağaç, kendinizi ve etrafınızdakileri koruyup yeni savunma duvarları olan bir ağaç var. Karakterinizin kullanabileceği 2 yetenek var. Bu yüzden seçiminizi akıllıca yapın ve takım arkadaşlarınıza ve onların seçtiği yeteneklere göre seçin.

Tom-Clancys-The-Division-play-station-4 the-division-pictures

Tüm bunların yanında yardımcı ilaçlar ve bombalar var. Bombalarda es bombası, kör edici bomba ve yanıcı bomba, ilaçlarda ise yeteneklerinizin yenilenme hızını arttıran ve üzerinizdeki negatif etkileri (yanma, zehir) kaldıran ilaçlar bu ekipmanlardan sadece birkaçı.

Oyun gerçekten akıcı, gerçekçi ve size beklentilerinizin karşılığını veren bir oyun. Yeri geldiğinde oldukça geren ve heyecanlandıran, yeri geldiğinde korkutan ve yeri geldiğinde güldüren ögelere sahip. Oyunu herkese öneriyorum.

Harun Yıldız

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın