porno
Gündem

Telefonda FETÖ Soruşturması Yürüten SÖZDE SAVCILARA DİKKAT!

Tele – dolandırıcıların, FETÖ’nün darbe girişimi kapsamında yürütülen soruşturmayı kendileri için fırsata çevirmek için sosyal medyada çeşitli yollar denedikleri bildirildi.

Bazı fırsatçılar halkımızın içerisinde bulunduğu hassas durumu istismar etmeye çalabiliyor. Bu doğrultuda telefonla ve sosyal medya üzerinden insanlarla temasa geçerek “Adınız darbe soruşturmasında geçiyor” diyerek çeşitli taleplerde bulunabiliyorlar.Özellikle sosyal medyada yayılan bazı mesajların bu kişilerin bir girişimi olabilir.

Bu mesajların “durum çok ciddi” diye başlayarak vatandaşlarda bir algı oluşturuluyor.

“Mesaj, ‘Yapmadığımız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi çerçevesinde, Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim. NOT: Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın’ diye devam ediyor.

Tanıdık geldi değil mi? Bu mesajı kullanarak belli bir farkındalık oluşturuyorlar. Böylece, iletişim kurduklarında kurban bu konuda daha önce resmi bir girişim bulunduğuna inanmış oluyor. En azından bu konuda bir gelişme olduğunu bir yerlerden hatırlıyor. Bu hazırlık dolandırıcıların işini oldukça kolaylaştırmaktadır.yandol_duyuru2912600

ALINABİLECEK ÖNLEMLER NEDİR?

Başaran, bu nedenle vatandaşların özellikle önümüzdeki günlerde, “darbe soruşturması” konusunda kendileriyle temasa geçen kişilere karşı çok dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

Sizi telefonla veya sosyal medya üzerinden  temasa geçenlere itibar etmeyin. Günümüzde teknoloji, arayan telefon numarasının ve e-posta gönderilen adresin değiştirilmesine imkan sağlıyor. Bu sebeple sizi arayan numara 155 veya e-postayı gönderen adres Emniyet Genel Müdürlüğü gibi görünse de bu sahte olabilir.

Hakkınızda işlemleri durdurmak için istenen paranın açıkça rüşvet olduğunu unutmamak gerekiyor. Yani,böyle bir şeyin imkanı yok ama gerçek bir savcı veya polis bu parayı istese bile vatandaş bu sefer de rüşvet vermiş oluyorsunuz.Bu nedenle bu tür taleplere kesinlikle itibar edilmemelidir.

Ayrıca bu tarz bir durumla siz veya yakınlarınızda karşılaşırsanız.Kesinlikle 155 Polis İmdat hattına bilgi vermekten çekinmeyiniz!

Sizinle birlikte gerçek darbecileri yakalayacağız!

Kendini polis veya savcı olarak tanıtan şahıs vatandaşa “Sizinle birlikte gerçek darbecileri yakalayacağız. Operasyona destek olmanızı istiyoruz, parayı çekin götürün’ gibi bir senaryo uydurabilir. Yine imkansız olmakla beraber, gerçekte bu tür bir operasyonun ortasında bulunmak hayati risk taşıyacağı için ne güvenlik güçleri vatandaşı böyle bir tehlikeye atar ne de vatandaşın bu riski alması mantıklı olur.

KAYNAK: A haber

Harun Yıldız

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın