porno
Gündem

Sonsuz Maymun Teorisi

Sonsuz maymun teorisi; daktilonun tuşlarına rastgele olarak basan bir maymunun belirli bir süre beklenildikten sonra ortaya çıkan metnin içinde Shakespeare’in Hamlet’inin yazılı olabileceğini öngörür.Bu teoremde bulunan  maymun yaklaşımı, olayın rastlantısal olarak gerçekleştiğini belirtmek için kullanılan imgesel bir yöntemdir.
sonsuz mamun teorisi 3

Gerçekten de sonsuz maymun teoremi ile anlamlı metinler oluşabilir mi?

Sonsuz maymun teoremi, “Düzensiz sonsuz bir seri, düzenli sonlu tüm serileri içerir.”
matematiksel ifadesine dayanıyor. Örneğin  sadece yazı/tura deneyi ile bu konuya biraz açıklık getirmek gerekirse ;
 Madeni bir para, iki kez atıldığında ikisinin de tura gelme olasılığı bağımsız olay olmalarından dolayı (1/2)x(1/2)=1/4’tür.
Bu örnekten yola çıkarak teorideki maymunun yazması gereken kelimenin ‘teknodos’ olduğunu düşünelim.
50 tuşu olan daktilodan, maymunun ilk olarak ‘T’ harfine basma olasılığı 1/50’dir.
Daha sonra “E” harfine basması “T” harfine basmasından bağımsız olarak gerçekleceği için bu olasılık da 1/50’dir. Maymunun tuşlara basması, yazı/tura deneyinde olduğu gibi bağımsız olaylar olduğu için 8 harfli “TEKNODOS” kelimesini yazma olasılığı (1/50)^8’dir.

 

Sonsuz maymun teoreminin, matematik ile kesişim kümesi oluşturduğu en belirgin konu pi sayısı...
Hiçbir tekrar olmadan sonsuza kadar sürerek giden bu sayının ondalıkları, harfler ile kodlanıldığında tıpkı maymun teorisinde olduğu gibi tüm düzenli sonlu seriler kodlanmış bu sayının içinde bulunuyor.

 

Teoremin sonsuzluk ile alakasının bulunması büyük bir ilgi toplamasına ve dikkat çekmesine yol açmıştır. Teori temel olarak “metin oluşumu” veya “metin oluşması” üzerine kurulu gibi görünüyor olsa da evrim ve varoluş ile ilişkilendirilmesi tartışmalara yol açmıştır.
Plymouth Üniversitesi’nin araştırmacı grubu bu teoremi sorguçlu kara şebek maymunları üzerinde denemiştir. Araştırmacılar maymunların önüne bir klavye koyuyor ve  sonuçları radyo bağlantısı ile bir web sitesi üzerinden yayınlamışlar. Yalnızca 5 sayfalık bir metin oluşturabilen maymunlar, son olarak klavyeyi taşla kırmışlar.

Kaynak:

Türk Fizik Topluluğu

WİKİPEDİ

ELEKRİK PORT

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın