porno
Gündem

Sabit Diskiniz Bozulmak Üzere Olduğunu mu Söylüyor?

Kişisel belgelerimizi, vazgeçemediğimiz fotoğraflarımızı,itina ile kaydettiğimiz videolarımızı ve diğer değerli bulduğumuz verilerimizi sabit disklerde saklıyoruz. Ancak korkunç bir çoğunluğumuz sabit disklerin sınırlı bir ömrünün bulunduğunun farkında değiliz. Ancak bugünkü sabit disklerin çalışmadığı durumdaki ömürleri 5 ile 10 sene arasında değişiyor ve sıcaklık, nem, hareket, kullanım gibi faktörlere göre ömrü hızla azalıyor.

Günümüzde birçok kullanıcı dizüstü bilgisayarlar ve sıkça taşınan harici disklere sahip olduğundan, gerçekçi bir tahminle sabit disk ömrünün 7 – 8 sene olduğu varsayımına ulaşabiliriz. Taktir edersiniz ki bu süre, önemli verileri depolamak için oldukça kısa bir süre.En iyi durumda sabit diskler tamamen ölmeden önce yavaş yavaş bozulurlar. Sabit diskinizin bozulmaya başladığını işaret eden bir takım işaretler bulunmaktadır. Sabit diskinizin ne kadar ömrü kaldığından emin olmadığınızı düşünüyorsanız.Bu yazımızdaki maddeleri gözden geçirerek onun ömrünün sonuna yaklaşıp yaklaşmadığını anlayabileceksiniz.

Garip Sesler

Sabit diskinizden alışmadığınız veya daha önce hiç uymadığınız sesler geliyorsa, iş işten geçmek üzere demektir veya geçmiş olabilir Mümkünse(değilse bile mümkünleştirin) önemli verilerinizi hemen yedekleyin.

Sık Yaşanan Donmalar, Mavi Ekranlar…

Bu işaretler, sayısız nedenden dolayı ortaya çıkabilir.Tamam çıkmasına çıkabilir buna birşey demiyoruz.Fakat bu hataların nedeni ne olursa olsun, en kısa zamanda bir yedekleme yapmanızı öneriyoruz. Bu tip hatalar, yeni Windows yüklemesinden sonra çıkıyorsa veya devam ediyorsa, bozuk bir donanımın işaretçisi olabilir.

Bozmuş Olan Veriler…

Hatasız olarak kaydettiğiniz verileri tekrar açtığınızda veya açmaya çalıştığınızda bozulduğunu görüyorsanız ya da dosyalar ansızın kaybolup duruyorlarsa, diskiniz bozulmaya başlamış demektir. Bu olayın birçok farklı sebebi de olabilir, fakat bozulmaya başlayan bir sabit diskin tipik işareti, bozulan ve kaybolan dosyalardır.

S.M.A.R.T  Verileri

Sabit disklerin S.M.A.R.T. verilerini okuyarak çökmeyi önceden tahmin edebileceğini iddia eden CrystalDiskInfo, HDD Health gibi birtakım yazılımlar mevcut. Fakat üzülerek belirtmeliyiz ki S.M.A.R.T. verileri bu konuda çok da güvenilir değil.

Bozuk sektörlerin artması

Bozuk sektörler; sabit diskin, dosyaları doğru bir biçimde depolayamadığı alanlardır. Bunlar işletim sistemi tarafından otomatik olarak maskelendiği için  anlaşılması zordur. Ancak bozuk sektörlerin varlığı, olumsuz bir işarettir. Windows’un henüz saptayamadığı hataları aramak için sürücüye “sağ tık” yapıp açılan menüde “Özellikler’i” seçin. Oradan “Araçlar’a” gelip “Şimdi Denetle’ye” tıklayarak diski denetleyebilirsiniz. Taramaya başlamadan önce “Bozuk bölümleri bulup düzeltmeye çalış” kutucuğunun işaretli olduğundan veya işaretlediğinizden emin olunuz.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın