porno
Gündem

Rulman Nedir? Ne işe yarar?

Rulman Nedir?
RULMAN;İç ve dış iki bilezik ve arasında yuvarlanan bilya, makara vs. elemanların en az sürtünme kuvveti ortaya çıkararak döner hareket yapan ve farklı güçler taşıyan  bir makine elemanına rulman denir.Dünyada ilk rulman üretici olan şirket olan FAG şirketidir.Kurucu Friedrick Fisher .Şirketin yaptığı çalışmalar sonucu 300.000 civarı gibi rulman çeşitine sahiptir.
rulman

Rulman Çalışma Prensibi ve  Rulman Kullanım Alanları

Dönen hemen hemen herseyde rulman kullanılmaktadır. Mesela kullandığınız arabanın tekeri büyük bir rulmandır aslında, çünkü o tekerin dönmesini sağlayan teker rulmanı kullanılmaktadır. Mesela, arabanın tekerinde dönen bir ekipman yerine kayan bir ekipman kullanılsaydı, o zaman arabanın yokuştan aşağıya inmesi hiç te kolay olmazdı.

Çünkü eğer eşyalar, makineler dönme yerine kayma prensibi ile çalışsaydı, aradaki sürtünme kuvvete neden olur bu da yavaşlama eyleminin gercekleşmesini imkansız hale getirecekti. Fakat iki yüzey arasında rulmanın kullanılması ile ortaya çıkan sürtünme kuvveti çok büyük oranda azalmaktadır.

Rulmanlar içinde barındırdıkları tane bilye ve tane masuralar vasıtası ile sürtünme kuvvetini azaltmaktadır. İki yüzey arasındaki sürtünme kuvvetini bu bilyeler ve masuralar karşılamaktadır. Böylece de mesela araba, yavaşça hareket edebilme ve minimum sürtünme ile hareket edebilmektedir.

 

 

Yapılan araştırmalarda rulmanların %34’ünün ancak ömrünü tamamladığı ortaya çıkmıştır. Geri kalanlar ise arıza nedenlerinden dolayı erken değiştirildiği ortaya çıkmıştır.

 

 

Rulmanların Yapısı/Rulmanın Kısımları

 1.İç Bilezik

 2.Kafes

 3.Yuvarlanma Elemanları

Rulmanların üretimi ISO(Uluslararası Standartlar Teşkilâtı)ya bağlıdır.Sebebi farklı markalarda üretilen  rulmanların birbirini herhangi bir problem veya arızada tamamlaması için bir standart bir modeli oluşturmaktır. Rulmanların sonlarına konulan sembollerin nedeni ise tek,çift , kapaklı, gibi rulman hakkında bilgi vermek içindir.

 rulman-yapısı

Rulmanın Ömrünü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Üretici firmaların öncelikli amaçları  arasında uzun ömürlülük,dayanıklılık, yük kapasitesi yüksek,  yüksek devirlere çıktığında daha sessiz çalışan rulman üretmektir.
Üretimdeki ince ayrıntılar ve detaylar hayati önem kazanabilir. Rulmanın ömrünü etkileyen faktörleri sıralayacak olursak; —–Sıcaklık                             -Rulmanın kalitesi
-Temizlik                           -Malzemenin yorulması
-Rutubet,
-Toz,
 Tabiki de her rulmana göre bu seçenek etkileri değişecektir.

 

Rulmanlarda meydana gelen arızalar motordaki sürtünme kayıplarını doğrudan etkiler. Bu da verime doğrudan etki eder. Çünkü mekanik gücün en az sürtünmeyle aktarılması gerekir. Rulmanda meydana gelebilecek bir arıza önceden tespit edilip önlemi alınırsa motor daha verimli çalışır.

Bu etkilerden en önemlisini ele alacak olursak, Yağlama rulmanlarda ömür belirleyicisi olarak ele alınır. Yağlamada kullanılacak yağın film tabakası oluşturması ve bilya, makara gibi yuvarlama elemanlarının zarar görmesi engellenmelidir. Fakat bu işlem yapılırken temas yüzeyinin şekli bozulmamalıdır. Asla direkt olarak rulmana sert bir cisimle vurulmamalıdır. Çok önemli olan bir adım olan diğer bir yapılmaması gereken hareket, kapaklı rulmanların içerisine yağ basılıp kapatılmamalıdır. Çünkü kapaklı rulmanlar yağlamasız tiptir. İmalat zamanında kullanılacak gres yağı sayesinde tekrar bir yağlama gerektirmez.
Ayrıca diğer bir işlem ise bir üretim tesisindeki rulmanların tek tek değiştirilmesi yerine rulmanın hepsinin birden değiştirilmesidir. Bu ise size yeni bir problemden dolayı üretimin aksamasını ve zamandan kayıp olmasını engelleyecektir. Rulman montajında dikkat etmemiz gereken adımlara geçersek, öncelikle ilk dikkat etmeniz gereken kural rulmanları, montaj yapacağımız zaman ambalajından çıkarmaktır. Montaj yapılacağı zamana kadar içinde bulunduğu ortamdan toz, nem gibi dış etmenler nedeniyle olumsuz etkilenebilir. Montaj sırasında kullanılacak kuru eldiven de bu etkiden korunmak içindir. Rulman üreten firmaların bir çoğu üretim esnasında onu bu etkilerden korumak ve oksitlenmesini engellemek için zaten yağ bastığı için bu yağı temizleyip de tekrar yağ basmaya gerek yoktur. Zaten sizin kullanacağınız yağ da bu yağa uyum sağlayacaktır.

Rulman montajındaki kullanılacak yöntemler ise, ısıtarak, pres baskı ile, hidrolik, rulman çakma seti ile montajdır.

Bilyalı rulmanlar ise indüksiyon ile ısıtma ile rulmana verilen tahribat nerdeyse sıfıra düşürülür.

Rulman Arızalarını Önlemek İçin Ne Yapılmalır?

Rulman arızalarını önlemek ve önüne geçmek için yapılabilinecek birkaç şey mevcuttur;

-Kestirimci bakım ve durum izleme yapılmalıdır.
-Kaliteli rulmanlar ve gres yağı kullanılmalıdır.
-Rulmanın montajı ve demontajı hatasız yapılmalı,
-Temizliğin ve sızdırmazlığın iyi derecede olması gerekir.
-Aktarma elemanın ve ayrıca balans ayarının doğru yapılması gerekir.

KAYNAK;

Elektrik port.

Harun Yıldız

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın