porno
Gündem

NASA,Mars İçin Patates Analiz Ediyor!

NASA, yeni Mars görevleri için hazırlıklarını sürdürmeye devam ediyor. NASA,Mars’la hemen hemen aynı koşulların oluşturulduğu Uluslararası Patates Merkezi’nde  patates yetiştirmeye başladı. Geçtiğimiz ay başlayan çalışmalarda 40’ı dağlarda yetiştirilen, 60’ı da çeşitli şekillerde genetik olarak değiştirilen  100 farklı patates türü üzerinde çalışılıyor.100 patates de 4500 farklı patates arasından istenilen şartlar ve koşullara göre seçildi. NASA, son 100’e kalan bu türlerin büyük bir bölümünün Mars koşullarına uygun olduğunu düşünüyor. Testlerin başarıyla devam edeceğini düşünen uzay ajansı, sonuçları ilk üç ayda almayı planlıyor.marsta patates

Peru’daki tesiste denenen patateslerin, Mars’ta da aynı şekilde yetiştirilebileceği düşünülüyor.Patateslerin seçilmesinde çeşitli kriterler var demiştik.Bunlardan biri, patateslerin kuru veya sert toprakta yetişebilirliği. Diğeri ise, besin içeriğinin epey yüksek olması. Tek bir patatesle dahi bir kişi günlük kalori ihtiyacının %10’luk kısmını karşılayabiliyor.

Genetik değişiklik yapılmış patatesler, dağlarda yetiştirilen patateslere oranla daha az tuz ve suyla besin miktarını koruyor.Bu patateslere virüs ya da bakteriler de kolay kolay bulaşamıyor. Bu çalışmaların amacı elbette Mars’ta yerleşecek koloniciler için sebze ve meyve üretmek.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın