porno
Gündem

Mühendislik’te Kullanılan En Pahalı 5 Madde

antimaddde

 

 

Antimadde:

Gram fiyatı 6,25 trilyon$ ile birinci sırada.Diğer sıradan maddeler ile aynı kütleye sahiptir. Ancak zıt yüke sahip oluşu ve zıt partikül özellik gösterdikleri için maddenin zıt ikizi olarak adlandırılırlar. Antimadde ile madde bir araya gelince çok yüksek enerjili gama ışınları oluşur. Bu birleşim araştırmacılara enerji hakkında büyük bir bilgi kaynağı oluşturuyor.

 

kaliforniyum

 

Kaliforniyum-252:

Gram fiyatı 27.000.000 dolar ile ikinci sırada.İlk kez Kaliforniya Üniversitesi laboratuvarında küriyum elementinin, alfa parçacıkları ile bombardımana tabi tutulması sonucu ortaya çıkmıştır. Pratik uygulaması olan sınırlı sayıdaki uranyum ötesi elementlerden biridir. Bu madde patlayıcı algılamada, kanser tedavisinde, nötron radyografisinde , altın ve gümüş algılamada kullanılabiliyor.

 

trityum

 

Trityum :

Gram fiyatı 30,000 dolar. Bu madde radyoaktif ışınlar ile doğal olarak üretilen bir hidrojen formudur. Radyasyonun varlığında ışık yayan kimyasal bir madde ile trityum karıştırılarak, pillere ihtiyaç duymayan sürekli bir ışık kaynağı elde edilebilir. Ayrıca bu madde nükleer silah denemelerinde ve nötron jeneratörlerinde kullanılıyor.Ayrıca tiyatro, okul ve ofis binalarında bulunan “ÇIKIŞ” işaretlerinde kullanılan bir maddedir. ABD’de 2 milyondan fazla trityum “EXIT” işaretleri bulunmaktadır.

plütonyum

 

Plütonyum :

Gram fiyatı 4,000 dolar. Zehirli, yanıcı ve radyoaktif olan bu madde doğada çok az miktarda bulunur. Nükleer enerji sektörünün en ünlü maddesidir. 1 kilogram plütonyum, 20 bin ton kimyasal patlayıcı ile aynı etkiyi yaratır. İnsan sağlığı açısından bakıldığında ise etkileri felakettir.

platinyum

 

Platinyum:

Gram Fiyatı 60 dolardır. Ağır, sünek özellik gösterir ve grimsi bir renktedir. Oldukça kıymetli bir geçiş metali olup,bilimsel deneylerde katalizör olarak kullanılırken aynı zamanda takı malzemesi de olabilir.Ayrıca elektrik kontaktlarında, jet motorlarında, otomobil egzoz kontrol cihazlarında, dişçilikte ve sülfürik asit elde edilmesinde, Bunun dışında kanser tedavisinde kullanılan ilaçlarda da bu maddeye rastlayabiliriz.

 

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın