porno
Life Hack

Modem Ayarları İle İnternet Hızlandırma

Merhabalar Arkadaşlar,

Türkiye’deki en büyük sorunlardan biri internet hızı problemi olduğunu herkes biliyor. Firmalar ne kadar fiber reklamı yapsa da sadece belirli bölgelere fiber alt yapısını sunabiliyorlar. Hal böyle olunca çoğu yere adsl hizmeti gidebiliyor. Adsl alt yapısı çok yüksek mgps lere çıkamasa da en verimli şekilde kullanabilmemiz gerek.

Modeminiz 802.11n protokolü destekliyorsa çok şanslısınız gerçi çoğu modem artık destekliyor.

802.11n Protokolü ile İnternet Hızlandırma

Bu protokol iç mekanlarda 70M dış mekanlarda ise 250M kadar 248 Mbit/s internet hızını 2.4 – 5 Ghz Frekans aralığıda yayma özelliğine sahip. Modemimizde bu özelliği aktif ederek cihazlarımıza daha verimli sinyal yollamasını sağlayıp internet hızını yükselticez. Tabi sadece modemin değil aynı zamanda cihazımızın da 802.11n protokülünü desteklemesi gerekmektedir ki çoğu cihaz destekliyor.

802.11n Modem Ayarları

NOT: Bu ayarları yapabilmek için modemimizin giriş bilgilerini bilmemiz gerekmektedir aksi takdirde işlemi yapamazsınız.

http://192.168.1.1/ veya http://192.168.2.1/ gibi modemimize ait olan local ipye giriyoruz. Karşımıza çıkan Giriş ekranın geçildiğini sayıyorum. (Modeminizin kullanım klavuzunu okuyabilirsiniz)

“WLAN” veya “Kablosuz Ağ” olarak menü isimleri değişebiliyor. Bu ayarı bulup 802.11n veya 802.11b/g/n gibi bir ayarı aramanız gerekmektedir. Bazı modemlerde “Mod” olarak tabir edilebiliyor. Bir çok modem çeşidi olduğu için genel tabirleri sizlere veriyorum. Yapamayan yorum olarak yazarsa bir kullanıcı cevap verecektir.

Ayarı bulduysanız seçim kutusunda sadece 802.11n kalacak şekilde ayarlayın ve kayıt edin internetiniz kesilip tekrar gelecektir. Benim modemim de bu ayarı değiştirince şifrelemeyi otomatik olarak kapattı buna dikkat edin. Tekrar geri açmanız gerekebilir.

Bu ayarları yapmadan önce speedtest.net ten önceki ve sonraki internet hızınızı ölçüp değerlendirebilirsiniz. Bilgi vermesi bizden yapması sizden. Şimdiden kolay gelsin.

Hasan Yüksektepe

Yapay zeka ve bilgisayar düşkünü.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın