porno
Gündem

Küresel Tohum Ambarı Kapılarını Araladı.

Norveç‘in Kuzey Kutbu’nda bulunan Svalbard Takımadaları… Burası büyük bir kıyamet senaryosu için inşa edildi. Adı:Svalbart Küresel Tohum Sığınağı. Diğer bilinen adıyla “Kıyamet Sığınağı”.Dağın 130 metre içerisine inşa edilerek tamamen donmuş toprakla kaplandı. Güç ünitesi şu an kesilmiş durumda olsa bile tohumlar 200 yıl boyunca donmuş halde kalabilir.

Svalbart Küresel Tohum Sığınağı, 2008 yılında faaliyete geçti.O günden beri bütün dünyadan 4.000 farklı çeşit bitkiye ait yaklaşık olarak 860 bin örnek teslim aldı.Ve sığınak şimdiden hizmet vermeye başladı. 2015’in sonunda bir Suriyeli araştırmacı, savaşta zarar gören tohum bankasını onarmak için sığınağa daha önce teslim ettiği örnekleri geri aldı.

Gelişen  bu olay Arktik Bankası’ndan ilk tohum alımı. Şu an orada binlerce tohum, büyük bir gizlilikle ve güvenli bir şekilde Fas’tan, Lübnan’dan buraya taşınıyor.Ayrıca burada hiçbir ülke dışarıda tutulmuyor, uluslararası gerilime rağmen Kuzey Kore’nin bile tohum teslimatı var.Sığınağa geldiğinizde politikanın bir önemi kalmaz, burada önemli olan tohumların güvenliğidir.

Sığınak, Norveç hükumeti ve Crop Trust kuruluşu tarafından finanse ediliyor. Ve bir yılda sadece 3 ya da 4 kez tohum alımı için kapılarını açıyor.İçeride özel kodlarla kilitli 5 adet kapı var ve tohum kasalarına ulaşmak isteyen herkes bu kapılardan geçmesi gerekiyor.Ayrıca birileri bir şeyleri kırmaya kalkarsa ya da zarar verirse diye alarm sistemleri var. Ancak şimdiye kadar hiç böyle bir sorunla karşılanılmamış.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın