Kombi Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır? Devir Daim Pompası Arızası Nasıl Giderilir?

ÖNERİLER Erkan 9 Kasım 2021

İklimlendirme teknolojileriyle birlikte yılın her mevsiminde yaşam standartlarını yükseltebilmek mümkün oluyor. Kombi teknolojisi sayesinde artık tüm mekanlarda ısınma ihtiyaçlarını çok daha pratik ve çok daha tasarruflu bir şekilde karşılayabilmek mümkün oluyor. Bu nedenle kombi kullanımının yaygınlaşması, kullanıcının kombi arızalarıyla da daha fazla karşılaşmasına neden oluyor. Kombi devir daim pompası arızası gibi bir arıza çok sık karşılaşılan sorunlardan birisi olarak Sultanbeyli Arçelik Servisi merkezimizde de sıklıkla başvurusu yapılmaktadır.

Kombi Pompa Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kombi pompası veya devir daim pompası şeklinde bilinen bu kombi teknik parçası, cihazın sisteminin en temel parçalarından birisidir. Tüm kombilerde bulunan devir daim pompasının temel görevi hem kombideki hem de tesisattaki suyun sirkülasyonunu sağlamaktır. Bu kapsamda kombinin ana kartından(beyninden) aldığı komut doğrultusunda kombi ve radyatör tesisatında su sirkülasyonunun uygun bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Eğer bu pompa arızalanır ise kombinin su sirkülasyonunda sorun meydana gelecektir. Bu durumda kulanım verimliliğinin düşmesine ve hatta kombinin hiç kullanılamamasına neden olacaktır.

Genel kullanımda kombinin devir daim pompasında bir arıza olduğunun anlaşılabilmesi için kombinin standart şekilde çalışırken, peteklerde hiçbir ısınma belirtisi görülmemesi durumu göz önünde bulundurulabilir. Bunun dışında kombi normal şekilde çalışıyor ancak musluktan sıcak su gelmiyor ise de devir daim pompası arızası olduğu anlaşılabilir. Acıbadem Baymak Kombi Servisi teknikerleri tarafından daha kesin bir yargı için kombide bulunan “rator mili” isimli vida özel ekipman ile çevrilerek, çalışmadığı gözlemlenir. Bu durumda devir daim pompasında arıza olduğu anlaşılır.

Kombi Pompa Arızası Nasıl Giderilir?

Kombilerde bulunan devir daim pompasının arızalanması durumunda onarım veya değişim işlemi uygulanır. Çekmeköy Buderus Kombi Servisi uzman teknikerlerimiz tarafından yapılan kontroller neticesinde kombideki arızanın onarımla çözülebilmesi durumunda yerinde servis müdahaleleriyle tamiri yapılır. Ancak tamir işleminin mümkün olmaması veya yetersiz kalması durumunda devir daim pompası yerinden sökülerek, yerine yenisi takılarak da çözüm sağlanabilir.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.