porno
Gündem

Japonya,Göz Bebeği(Hitomi)’ni KAYBETTİ!

Japonya,Hitomi (Göz bebeği) adlı uydu geçen ay fırlattığı ve 250 milyon dolara mâl olan uydusuyla olan iletişimin kesildiğini  ayrıca uydunun nerede olduğunun bilinmediğini belirtiyor.
Uydunun görevi uzaydaki kara delikleri ve nötron yıldızlarının yaydığı enerji dalgalarını incelemekti.
ABD’li yetkililer, Japon uydusunun etrafında 5 adet küçük parçacığın tespit edildiğini açıklamışlardı.Aynı gün uydunun yörüngesinde de ciddi bir sapma yaşandı. Uzay gözlemcileri de uydunun bulunduğu noktadan yansımalar geldiğini ifade ederek, Japon uydusunun savrulmaya başlamış olabileceği uyarısını yaptı.
Her ne kadar ABD Müşterek Uzay Operasyonları Merkezi (JSpoC) uydunun ‘parçalandığını’ söylese de, Hitomi’nin hala tek parça olarak savrulmaya devam ediyor olabileceği düşünülüyor.

Peki Hitomi (Göz bebeği)’ye Ne Oldu?

BBC‘ye konuşan Japon Uzay Araştırmaları Ajansı (Jaxa), tam olarak ne olduğunu bilemediklerini, hala bile Hitomi’yle irtibatı sağlamaya çalıştıklarını belirtti.
Harvard-Smithsonian Astrofizik Araştırmaları Merkezi‘nden Jonathan McDowell ise Associated Press haber ajansına, uydunun bataryasında olası bir patlamanın meydana gelmiş olabileceğini söylüyor.
McDowell, “Şanslarının kötü gitmesi çok üzücü. Bu işlerin nasıl yürüdüğünü çok iyi biliyorum. Her an bizim de başımıza gelebilecek bir olay. Uzayın hiç acıması yok” diye konuştu.
Singapur Üniversitesi uydu programı direktörü Goh Cher Hiang ise uydularda batarya sorunlarına çok nadir rastlandığını ifade ederek, asıl sorunun basınçlı yakıt deposundan kaynaklanabileceğini düşünüyor ve “Uyduyu tasarlayan ekip tam olarak neyin ters gittiğini bulabilir” diyor.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın