porno
Gündem

Isı Borusu Nedir?

Isı Borusu Nedir?

Isı borusu; Yüksek termal iletkenliğe sahip bir ısı transferi için kullanılan bir aletdir. Bir ısı borusunun sıcak yüzü termal olarak iletken yüzeye temas ettiğinde yüzeyden alınan ısı ile birlikte içindeki kimyasal sıvının buharlaşmasıyla ısıyı soğuk uca taşır. Kısaca  belirtmek gerekirse ısı borusu fizik yasaları sonucu olarak ısının yer değiştirmesi, pasif ısı pompaları olarak ayrıca bir tanımı yapılabilir.
Alüminyum, bakır, grafit ve elmas gibi katı iletkenler 250 W/m•K ile 1,500 W/m•K arasında ısıl iletkenliğe sahipken, ısı boruları 5,000 W / m•K 200000 W / m•K aralığında etkin ısıl iletkenliğe sahiptir.

Isı Borusu Nasıl Çalışır?

Çalışma Prensibi Neye Dayanır? 

Isı borusu bir bölgeden başka bir bölgeye buharlaşma ve yoğunlaşma faz değişimini kullanarak ısıyı bir uçtan diğer uca transfer eder. Boş bir metal borunun içi ısıyı taşıyacak kimyasal sıvı ile doldurulur, buharlaşma ve yoğunlaşma olaylarından faydalanarak sonsuz döngü halinde ısıyı bir bölgeden başka bir bölgeye taşır. Vakumlu bir sızdırmaz iletkenden ibarettir.
Bir ısı borusu  3 temel bölümden oluşur.
-Buharlaştırıcı kısım (ısı girişi/ kaynak)
-Isının taşındığı kısım
-Yoğunlaştırma kısmı (ısı çıkışı/ output).
 Isıborusu1

Isı Borusu’nda Hangi Sıvılar Kullanılır?

Isı borularında kullanılan sıvılar çok düşük sıcaklıklar için Helyum ve Azot, yüksek sıcaklıklar için ise Sodyum ve Potasyum olarak değişiklik gösterebilir. Ancak elektronikteki soğutma amaçlı kullanım alanına bakılırsa yaygın olarak amonyak, su, aseton ve metanol kullanılır. Kullanım yerlerine göre kullanılacak sıvı çeşidi 20-25’e kadar çıkmaktadır.
IsıBorusu_4
Isı Boruları Kullanım Alanları ve Özellikleri Nelerdir?
Isı boruları ısı transferi uygulamalarında çok geniş kullanım alanına sahiptir. Başlıca kullanım alanları elektronik cihazlar, izotermal fırın astarları ve uzay uygulamalarında gereken ısı transferleri gibidir.
– Maksimum basınç: 40 bar
– Sıcaklık aralığı: -270 ° C ve 2000° C
– Elektronik cihazlardan ısı atılması, yollar için buzlanma önleyici, güneş kollektörleri, ısı geri kazanım sistemleri gibi uygulama alanları mevcuttur.
– Düşük basınçta büyük hacimli gazlar arasındaki ısı alışverişi için idealdir.
 IsıBorusu_5
                                                                  Isı Borusu Solar Kollektör
 IsıBorusu_6
                                                             Anakart Üzerinde Isı Borusu

Isı Pompası Çeşitleri Neler?

Gaz odacıklı düz ısı boruları: Genellikle ısı akış dönüşümü için ve yüzeyleri izotermalize etmek için kullanılırlar.
İletkenliği değiştirilebilen ısı boruları (VCHP): Güce veya soğutucuya göre ısı borusunun etkin ısıl iletkenliği değiştirilebilir.
Basınç kontrollü ısı borusu (PCHP): Sıcaklığın kontrol etmek için basınç kullanılır.
Diyot ısı borusu: İleri yönde yüksek termal iletkenliğe, geri yönde düşük termal iletkenliğe sahiptir.
Döngüsel ısı borusu (LHP): Daha uzun mesafelere daha yüksek güç aktarma özelliğine sahiptir.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın