porno
Gündem

Göktaşlarını Balistik Füzeyle Vuracak

2013’te Rusya’da bir göktaşının düşmesiyle ciddi hasar oluşmuştu.NASA ve diğer birçok kurum, dünyayı dıştan gelen tehlikelere karşı korumak amacıyla çalışmalar yapıyor. Rusya’ya düşen göktaşının küçük boyutu sebebiyle teleskop ve radarlar tarafından tespit edilemediği de belirtilmişti.Bu durumu biraz daha zorlaştırıyor.

NASA,dünyaya yakın 13.500 farklı nesnenin bulunduğunu belirtiyor.Göktaşı düşmesi durumunda ülkelerin birbirleri arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için özel birim kurmuştu.Rusya’da yaklaşık 1,500 kişinin yaralandığı bu olaydan sonra savunma çalışmalarını artırmıştı. Rusların mutabık kaldıkları çözüm, dünyaya yaklaşmakta olan asteroitleri doğrudan kıtalar arası balistik füzelerle vurmak. Göktaşları, böylece dünyaya ulaşmadan birkaç saat önce yok edilebilecek.Rus haber ajansı TASS, bu çalışma için çok büyük bir bütçe gerekmeyeceğini bildiriyor. Teorik olarak bu sistemin 20 ile 50 metre çapındaki göktaşlarına karşı kullanılabileceği belirtiliyor.

Rusya ilk denemeyi 2036 yılında dünyaya yakın geçmesi beklenen “Apophis” üzerinde yapmak istiyor. Astrofizikciler bu durumun çok riskli olabileceği uyarısında bulundu.Çünkü önce yapılan hesaplar, bir nükleer füzenin bir meteoru durdurmaya yetmeyeceğini gösteriyordu.Risk ise göktaşı parçalara ayrılıp gezegenimizi birden fazla noktadan vurması olacak.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın