porno
Gündem

Erkekler telefonsuz 21 saniye dayanabiliyor!

telefon-bağımlılığıAkıllı telefon bağımlığı ile ilgili yapılan araştırma, erkeklerin kadınlara oranla çok daha fazla bağımlı olduğunu ortaya koydu. Siber güvenlik kuruluşu Kaspersky Lab için Würzburg ve Nottingham-Trent Üniversiteleri tarafından yapılan deneyde katılımcılar bir bekleme odasında serbest bırakıldılar ve ellerinin telefonlarına gitmesi ortalama 44 saniyede gerçekleşti. Erkekler bu sürenin yarısı kadar bile dayanamadı ve yalnızca ortalama 21 saniye bekleyebildi. Kadınlarsa ortalama 57 saniye sonra telefonlarını kontrol ettiler.Deneyde, dijital cihazlarla kurulan ilişkiyi daha ayrıntılı incelemek için katılımcılara 10 dakika sonra “Sizce ne kadar sürede ellerinin telefona gitti? soruldu. Çoğunun verdiği cevap, “2 veya 3 dakika sonra” çıktı. Fakat gerçek sürelerin denek katılımcıların tahminlerinden çok daha kısa olduğu da gözler önüne serildi.

 

Yeni hastalık:FOMO! Bir şeyi kaçırıyor olma hissi…84d9c6f1e28dce

Araştırmaya göre telefonlarımızı kontrol etme güdüsü çevrimiçi olmadığımızda bir bilgiyi veya herhangi bir şeyi kaçırıyor olma korkusundan (FOMO, Fear of Missing out) kaynaklanıyor.Günümüzde Mobil akıllı telefonlarını daha yoğun olarak kullanan insanlar bu korkuya sahip olduklarını kabul ediyorlar.

Würzburg Üniversitesi’nden Astrid Carolus şu yorumda bulunuyor: “Katılımcılar telefonlarını daha fazla kullandıklarında telefonları ellerinde değilken olanları kaçırdıkları korkusuna daha çok kapılıyor. İnsanlar telefonlarını bir şeyler kaçırıyor olmaktan korktukları için mi daha fazla kullanıyorlar? Yoksa telefonlarını çok kullandıkları için mi kullanmadıklarında bir şeyleri kaçıracaklarından korkuyorlar? Hangi duygunun bir diğerini tetikliyor olduğunu söylemek güç”.

 

 

 

Harun Yıldız

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın