porno
Gündem

Dünya Devleri Nasıl Para Kazanıyor?

 

ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından finansal raporlarında, endüstrinin üç dev ismi Alphabet, Microsoft ve Apple’ın son dönemde elde ettikleri kar oranlarıyla alakalı çok önemli istatistik bilgiler içeriyor.Her bir firmanın, toplam yüzde olarak ürün kategorisinde elde ettiği kazançların detaylı bilgileri……. 

APPLE

apple

iPhone; Cupertinolu firmanın ana gelir kaynağı olmayı sürdürüyor. 2013 yılında bu firmanın gelirlerinin %55’ini oluşturan iPhone’ların bu oranı 2015’te % 68’i de aşmış bulunuyor.Ne kadar yavaş bir büyüme gerçekleştirsede Mac segmentinin yanında, iPad segmenti belirgin bir düşüş yaşayarak gelir oranını 2013 yılında yüzde 18’den, 2015 yılında     %9’a kadar azalttı.

 

MİCROSOFT

microsoft

Google ve Apple’ın tersine, Microsoft finansal anlamda biraz kozları açık bir oyun oynuyor gibi görünüyor.Yazılım devinin piyasaya çıkardığı ürünler toplam gelirinin sadece yüzde 20’sini oluşturabiliyor.Giderek yükselen bir satış grafiğine sahip olan Microsoft Azure; satışı artan SQL Server ve satışı düşen Windows Server’la aynı geleneksel sunucu ürünleri kategorisinde yer alıyor.Bu ikili de gelir anlamında Microsoft listenin zirvesinde yer alıyor.

 

Oyun kategorisinin de şaşırtıcı bir biçimde Microsoft’un gelirlerini bastırdığı anlaşılıyor. Bu olayda büyük pay Xbox’ın yanında, Minecraft’ın yapımcısı Mojang’ın satın alınması, Xbox Live hizmetleri ve oyun satışları da diğer önemli etkenler tabi. Bir zamanlar çok önemli bir yer teşkil eden Windows kategorisi ise toplam gelirlerin sadece % 10’unu oluşturabiliyor.

 

ALPHABET (GOOGLE)

 

alphabet-google

Google’ın Alphabet katılmasıyla kurumsal yapıda ne kadar değişiklik olmuş olsa da, iş anlamında değişen bir şey yok. Çünkü Google, Alphabet’in bütün gelirlerini, yüzde 99,4’lük bir oranla bastırmaya devam ediyor.Bu gelirin büyük bir çoğunluğu da (yüzde 89,9) reklamlardan elde ediliyor.

Yaklaşık altı yıl kadar önce toplam gelirlerinin %97’sini reklamlardan elde eden Google’ın bu oranının son yıllarda %90’a düştüğü görülüyor. %10’luk segmentini de Google Play Store’da ki uygulama satışları ve medya içeriği; Chromecast ve Nexus telefonlar gibi cihazlar; bulut hizmetler; ve lisans gelirleri oluşturuyor.

 

 

 

Harun Yıldız

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın