porno
Gündem

Cerablus’ta Kullanılan Milli Teknolojilerimiz

FNSS ACV Zırhlı Muhabere Aracı
cerablus-milli-teknolojilerimiz-2

ZMA’ların tanklarla en büyük farkı ana silâhın, tank ana silâhı kadar güçlü olmayışıdır. NATO standartı tanklar 120 mm top kullanırken ZMA araçları en fazla 105 mm’lik top kullanabilmektedirler. Bununla beraber 20 mm ve üstü top kullanabilen ZMA’lar Hafif Tank sınıfına dâhil edilmektedir. Diğer önemli farklar ise ZMA’ların tanklara oranla değiştirilebilir silâh seçenekleri ve düşük zırh korumalarıdır. Tanklarda değiştirilebilir silâh seçenekleri genellikle ana taret üzerinde olurken ZMA’larda taretin kendisinde olur.

ZMA’lar ZPT’lerin top veya havan monte edilmiş olan biçimleridir. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde; 20–25 mm top , 90–125 mm top namlusu ve 81–120 mm havanbarındırabilen modeli ACV 300 dür.Bayraktar TB2 İHA

Bayraktar-TB-2-IHA-01

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilerek, test kabul aşamasını başarıyla tamamlayarak envantere giren insansız hava aracı sistemi. 2015 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde operasyonel olarak kullanıma girmiştir.

14 Haziran 2014 tarihinde tam yüklü olarak gerçekleştirilen uçuş testinde 27,030 feet irtifaya çıkmıştır. 05-06 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen uçuş testinde tam yüklü olarak 18,000 feet irtifada 4040 km yol kat ederek 24 Saat 34 Dakikalık uçuş gerçekleştirmiştir. Milli hava araçları arasında irtifa ve kendi klasmanında uçuş süresi açısından Türk Havacılık tarihindeki rekorları elinde tutmaktadır.

TR-300 Kasırga Topçu Roketi

cerablus-milli-teknolojilerimiz-3

Büyük tahrip gücüne ve uzun menzile sahip 300 mm.lik TR-300 ailesi roketler, derinlikteki kritik bölge hedeflerine karşı topçu birlikleri tarafından Roketsan tasarımı T-122/300 Çok Maksatlı Çok Namlulu Roketatar sistemi ile veya yine Roketsan tasarımı T-300 serisi Çok Namlulu Roketatar sistemleri ile kullanılır. TR-300 roketleri katı kompozit yakıt teknolojisine sahiptir.

TR-300 roketleri sabit çelik tüpten fırlatılabildiği gibi kötü hava ve çevre koşullarına karşı yüksek koruma ve daha kolay ve süratli doldurma ve boşaltma imkanı sağlayan izoleli pod içerisinden de fırlatılabilmektedirler.

Roketsan imali yüksek tahrip güçlü ve çelik bilyeli harp başlıklarına sahip 300 mm.lik roketler, personele, hafif dayanıklı malzemeye ve hafif zırhlı araçlara karşı etkinlikle kullanılırlar.

T-155 Fırtına Obüsü

cerablus-milli-teknolojilerimiz-4
“T-155 Fırtına” obüsü Türkiye’nin ürettiği bir Kundağı Motorlu Topçu Silah Sistemidir.[1] Üzerine monte edilmiş 12 adet hidro-pnömatik süspansiyon ünitesi ve tekerlerinden oluşan gelişmiş süspansiyon sistemi sayesinde engebeli arazi dahil her türlü arazide rahatça harekat icra edebilmektedir. Güç Ağırlik oranı 21bg/t olan Fırtına`nın harekatlarını uzun süreli destekleyebilir. ADOP-2000 sistemine sayısal olarak entegre edilmiş olan Fırtına, sahip olduğu Aselsan ürünü 9600 serisi frekans atlamalı sayısal telsizler vasıtasıyla emniyetli, güvenilir, esnek, süratli, mobil, beka kabiliyeti yüksek, elektronik harp korumalı etkin bir ses ve veri haberleşmesinin tesisine ve atış esaslarının süratle takibine imkân tanımaktadır. Obüsteki muharebe sistemleri Fırtına Atış Kontrol Sisteminin hesapladığı atış komutlarını alma ve gönderme yeteneğine sahiptir. Fırtına hareket halindeyken 30sn. içinde atış görevine hazır olabilmekte ve ilk 15sn. içinde ani atış (darbe) olmak üzere 8 atımlık bir atış görevini bir dakika içinde tamamlayabilmektedir. Obüs atış görevinin tamamlanmasına müteakip 30sn. içinde mevzisini terk edebilmektedir. Obüs, sahip olduğu içeriden komuta edilebilen otomatik namlu yol kilit sistemi vasıtasıyla, kısa sürede mevzi değiştirebilmekte ve böylece düşmanın karşı ateşine maruz kalma riskini minimum düzeye indirmektedir.

T-122 Kasırga Çok Namlulu Roketatar Sistemi

cerablus-milli-teknolojilerimiz-5
T-122/300, çok kısa süre içerisinde 40 adet 122 mm.lik roketi veya 4 adet 300 mm.lik roketi fırlatarak 3 km mesafeden 100+ km mesafeye kadar derinlikteki kritik hedefleri etkinlikle ateş altına alabilen üstün ateş gücüne sahip çok namlulu roketatar sistemidir.

Sistem, yüklenmiş bulunan roket cinsini otomatik olarak algılar ve tanır. Sistemle kullanılan 122 mm.lik ve 300 mm.lik roketler, izolasyonu sağlanmış pod içerisinde muhafaza edilip fırlatıldığından mümkün olan en kısa yükleme süresi ve olumsuz hava ve çevre koşullarına karşı azami korunma sağlanmış olur. Mevcut 122 mm.lik ve 300 mm.lik roketlerine ilave olarak, alt yapısı ve modüler olması sayesinde T-122/300 ÇNRA, geleceğin yeni roket ve füzelerini de kullanmaya hazırdır.

T-122/300 lançer platformu, müşterinin lojistik altyapısına ve ihtiyaçlarına göre belirlenebilen 6 x 6 veya 8 x 8 taktik bir araçtır. Görev planlaması ve taktik görevlendirme, balistik hesaplama, hedefe yönlendirme gibi adım ve fonksiyonları yerine getirebilmek için gerekli mekanik, elektrik ve elektronik alt sistemlerle teçhiz edilmiştir.

T-122/300, sahip olduğu tam otomatik silah kontrol, navigasyon ve hedefe yönlendirme sistemleri sayesinde,  lançer komutanı ve sürücü olmak üzere sadece iki mürettebatla görevini yerine getirebilir.

Kullanıcının lojistik altyapısı ve ihtiyacına göre araç da dahil olmak üzere muhabere sistemleri, güç kaynakları, navigasyon sistemleri vb. farklı marka ve modellerde alt sistemlere sahip çeşitli versiyonları tasarlanabilir.

 

Harun Yıldız

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın