porno
Gündem

2025 Yılında Araç Satışını Yasakladı!

Fosil yakıtlar elinde ya da sonunda tükenecek! Bu tüketim hızıyla dünyada yaklaşık 40 yıllık petrol miktarının kaldığı artık çoğu kişi tarafından  da biliyor. Bu nedenle petrol ile elektriği bir arada kullanabilen hibrit otomobiller, elektrikli otomobiller ve hidrojen ile çalışan otomobiller gibi alternatifler üretiliyor.

Üret üret üret ama nereye  kadar?Bu otomobillerin sadece üretimden daha çok teşvik edilmeleri gerekli.Mesela çevreciler dışında otomobil ve akaryakıt fiyatlarının uygun olduğu ülkelerde çoğu insan hala bu araçları almayı tercih ediyor.

Norveç, bu anlamda gelecek adına oldukça isabetli bir adım attı. Norveçli gazeteci Dagens Næringsliv‘in haberine göre ülkedeki 4 ana siyasi parti, 2025 itibarıyla petrol ile çalışan otomobillerin satışını yasakladı. Yeni otomobil almak isteyenlerin elektrikli araç gibi alternatiflere yönelmesi gerekecek.

Henüz resmi imzalar atılmadı.Ancak  Norveç,bu yeni enerji politikasıyla oldukça radikal bir karar aldığı ifade ediliyor.Ülkenin ihracat gelirinin %39‘u petrol ve doğal gaz satışı ile sağlanıyor.Ayrıca  %24’lük payı ile dünyanın en yüksek oranda elektrikli otomobil satan ülkesi konumunda bulunuyor.

Norveç medyasına göre kararın yasalaşması için ufak pürüzler kaldı.  Norveçlilerin bu gelişmeye ayak uydurması çok da zor olmayacak gibi görünüyor.Norveç‘in bu uygulamasını Hindistan ve Hollanda‘nın da kendi ülkelerine uygulaması bekleniyor.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın